Kering, spółka dominująca Gucci, mianowała Stefano Cantino nowym dyrektorem generalnym swojej flagowej marki w czasach, gdy zarówno Gucci, jak i szerzej pojęty sektor dóbr luksusowych, stoją w obliczu poważnych wyzwań.
Cantino, który oficjalnie obejmie stery na początku 2024 r., obejmuje to stanowisko w obliczu spadającej sprzedaży, szczególnie w Chinach, i rosnącej presji na ożywienie podupadającej marki.
Biorąc pod uwagę globalne spowolnienie gospodarcze, które negatywnie wpływa na popyt na towary luksusowe, jego zadanie odwrócenia losów Gucci będzie nie lada wyzwaniem.
Słabnące wyniki Gucci wpłynęły na wartość akcji Kering, które we wtorek spadły o 4,5%, na co dodatkowo wpłynęła ogólna deprecjacja akcji spółek luksusowych, takich jak LVMH i Burberry.
Gucci jest w szczególności główną przyczyną kryzysu Keringa. Problemy marki doprowadziły do spadku ceny akcji o 43% w ciągu ostatniego roku.
Analitycy biją na alarm w związku z problemami Gucci
Analitycy wyrazili obawy o przyszłość Gucci, a Jefferies niedawno obniżył docelową cenę akcji Keringa, powołując się na trudny popyt na towary luksusowe.
Wartość akcji Kering mocno spadła, a Jefferies zauważył, że aktualizacja sprzedaży za trzeci kwartał prawdopodobnie ujawni bieżące trudności, szczególnie w Chinach, gdzie Gucci radzi sobie słabiej niż jego rywale.
Barclays i RBC Capital również obniżyły rating akcji Kering.
Barclays obniżył ocenę akcji do poziomu „Underweight” i obniżył cenę docelową z 276 do 210 euro, powołując się na pogorszenie sprzedaży w Chinach.
Letnie przyjęcie przez rynek ostatnich produktów Gucci spotęgowało obawy o potencjał poprawy sytuacji marki.
Globalne spowolnienie mocno ciąży na Gucci
Sektor dóbr luksusowych, który w ostatnich latach odnotował dynamiczny wzrost, obecnie zmaga się ze spowolnieniem gospodarczym na całym świecie.
Rosnąca inflacja i zmniejszone wydatki konsumentów, w połączeniu z przeciwnościami losu na kluczowych rynkach, takich jak Chiny, wywierają znaczną presję na marki takie jak Gucci.
Choć wcześniej Gucci odnosiło sukcesy, przyciągając młodszą i mniej zamożną klientelę, teraz stoi przed wyzwaniem przyciągnięcia droższych, bardziej konserwatywnych konsumentów.
Chiny, kluczowy rynek dla marek luksusowych, są powodem poważnych obaw.
Kering poinformował o spadku przychodów i zysków w pierwszej połowie 2024 r., co było spowodowane głównie spadkiem popytu w Chinach.
Mimo chińskich środków stymulujących gospodarkę analitycy nadal sceptycznie podchodzą do kwestii natychmiastowej poprawy sytuacji w sektorze dóbr luksusowych.
Zmiana sytuacji Gucciego: trudne zadanie dla Stefano Cantino
Nominacja Stefano Cantino jest efektem szerszych zmian w kierownictwie firmy Gucci, w tym zatrudnienia Sabato de Sarno na stanowisko nowego dyrektora kreatywnego marki.
Chociaż de Sarno ma zamiar ożywić projekty Gucci i dotrzeć do zamożniejszej grupy klientów, analitycy obawiają się, że zależność marki od sezonowych trendów może okazać się nie do utrzymania.
Kiedyś wyznaczające trendy podejście marki Gucci musi teraz zmienić kierunek na bardziej ponadczasową, konserwatywną estetykę, aby odzyskać klientów o większych wydatkach.
Jednym z kluczowych zadań Cantino będzie zajęcie się słabymi wynikami Gucci w Chinach, gdzie firmie trudno dotrzymać kroku konkurentom, takim jak Louis Vuitton i Hermès.
Barclays niedawno wyraził obawy dotyczące większego spadku sprzedaży Gucci w Chinach w porównaniu do konkurentów, co poddało w wątpliwość szanse marki na odzyskanie pozycji na tym kluczowym rynku.
Gdy Cantino obejmie nowe stanowisko, wszystkie oczy będą zwrócone na to, jak poradzi sobie z tymi wyzwaniami.
Istnieje nadzieja, że jego przywództwo pomoże przywrócić Gucci dawną świetność, jednak droga do odzyskania dawnej świetności dla giganta branży luksusowej będzie daleka od usłanej różami.